Doğalgaz Bacaları
Written by ozcelik

Doğalgaz Bacaları

Isı sistemlerinde yakıtın yanması sonucu açığa çıkan egsoz gazının ortamdan uzaklaştırılması için bir bacaya ihtiyacımız vardır. Baca; bu görevini yaparken de yanmanın sağlanabilmesi için gerekli vakumu da oluşturur. Aynı zamanda baca gazı içerisinde bulunan zehirli bileşenlerin insanlara olan etkisini azaltabilmek için gazın yüksekte havaya bırakılmasını sağlar. Bacalar, beton, tuğla, çelik veya plastik yapıla bilirler.

Doğalgaz Bacası

Baca, atık gazların açık havaya atılması için, binanın içinde, binaya bitişik şekilde ya da açık havada serbest biçimde inşa edilmiş ve inşaat tekniği kurallarına uygun koşulları sağlayan sistemdir. Doğal gazın hem çevreci hem ekonomik hem de verimli bir yakıt olması doğalgaz bacası isteğini artırmıştır. Ülkemizde doğal gazın üretim ve ısınma maksatlı olarak kullanımı yoğun bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Doğal gazın kaynaktan son tüketiciye kadar geçen süre doğrultusunda iç tesisatların projelendirmesi ve doğalgaz bacası imalatı büyük önem taşımaktadır. Fakat ülkemizin yapılaşma konusundaki çarpıklığı ve kontrolsüzlüğü doğal gaz bacası tesisatlarının da tasarım ve projelenmesini zorlaştırmaktadır. Tesisatlar mevcut bir bina üzerine inşa edilmektedir. Servis kutularından başlayarak yakıcı cihaz ve bunun son noktası olan atık gazın tahliye edildiği bacalar iç tesisatta en önemli yere sahiptir.

Çelik Baca

Çelik bacalar uzun, ince ve dairesel kesitli konik yapılara sahip olan bacalardır. Düşük termal kapasiteye ihtiyaç olan ve kısa ısınma süreleri olan proses çalışmaları için uygundur. Çelik bacalarda bacanın gazı, yoğuşma suyu, yoğuşma suyunun sızdırmazlığı ve yalıtım çok önemlidir. Çelik levhaların seçimine, ağız açıklığına, basınç etkilerine ve gerilmelere dikkat etmek gerekir.

Çelik Baca Yapısı Çeşitleri

Çelik baca türleri kendinden destekli paslanmaz çelik baca ve halatlarla destekli paslanmaz çelik baca olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Rüzgar veya sismik kuvvetler gibi yanal kuvvetler, baca konsolunun hareketi ile temele iletildiği zaman, bu kendi kendini destekleyen baca olarak bilinir. Temelle beraber kendi kendini destekleyen baca, ek çalışma olmadan tüm çalışma şartlarında sabit kalır. Kendinden destekli bacalar 10 metre çapında ve 50 metre ile 100 metre arası yükseklikte olmaktadır.

Yüksek çelik bacalarda, hafif çelik tel halatlar, yanal kuvvetleri iletmek amacıyla bağlanır. Bu paslanmaz çelik baca halatlarla bilinen çelik bacalar olarak bilinir. Halatlarla destekli paslanmaz çelik baca, rüzgar veya sismik kuvvet gibi uygulanan tüm yükler baca kabuğu tarafından tümüyle taşınmaz.

Çelik Baca Seçimi

çelik baca imalatı etkinliği oldukça mühimdir. Kullanılacak birim sayısı, ekipman türü ve yakıt türü çelik baca imalatı konusunda dikkate alınmalıdır. Bacalar kazanlar için kullanılıyorsa, yüzey alanını, çıktı verimliliğini ve taslak ihtiyaçlarını dikkate almak gerekir.  çelik baca imalatı yaparken ekipman çalışma modu ve bacaya girmeden önce baca gazı sıcaklığı ve değişimi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Doğalgaz Bacaları
Written by ozcelik

Doğalgaz Bacası

Doğalgaz Bacası

Üretim ve tüketim alanlarında en çok kullanılan enerji tiplerinden biri ısı enerjisidir. Doğalgazın her yere ulaştığı bu yüzyılda gerekli ısı enerjisini doğalgaz üzerinden sağlamak oldukça zahmetsiz ve zaman kazandıran bir işlemdir. Doğalgaz bacaları ise bu sistem içerisinde bulunan en önemli ayrıntılardan biridir.

Doğalgaz yandığı zaman ortaya karbon monoksit çıkmaktadır. Çıkan bu zehirli gaz güvenli bir yollar dışarı atılmalıdır. Çevreye verilen zararın minimuma indirilmesi ise kullanılan filtreler yardımıyla olmaktadır. Büyük fabrikalar ve sanayi kuruluşlarında ortaya çıkan karbon monoksit doğalgaz bacası aracılığıyla uzaklaştırılmaktadır.

Doğalgaz bacaları paslanmaz, galvaniz, sac ürünlerden üretilmesi gereken bir noktadır. Dış etkilere karşı dayanıklı olması gerekir ve montajı oldukça hassasiyet gerektirir. Oluşabilecek kaçaklar sonucunda insan sağlığını etkileyebilmektedir. Doğalgazın yakıldığı alandan dışarı doğru uzanan bu borular, hesaplamalar doğrultusunda belirli çaplarda yapılmaktadır. Fabrikada üretilen bu borular yerinde montaj işlemi yapılarak kullanıma hazır hale gelmektedir.

Doğalgazın yakıldığı alandan başlayarak dışarı doğru uzanan bu borular kıvrımlardan oluşabilmektedir. Gerekli ölçümler yapılmalı ve doğru ölçülerde borular kullanılarak sağlamlık ve sızdırmazlık sağlanmalıdır. Duvarların içerisinden geçerken yapıya zarar vermemesi için cidarlı doğalgaz bacaları dış yüzeye ısı salınımını engellemektedir. Üst katlara ulaşan borular en sonunda yapının en tepesine ulaşarak gaz salınımını yaparlar. Bu noktada gazın bir sıkışmaya veya dış etmene bağlı olarak oluşabilecek bir kuvvete denk gelmeden, rahat bir şekilde dışarı çıkması sağlanmaktadır. Yapılan kalitesiz işçilik ve kullanılan düşük kaliteli ürünler zaman içerisinde maddi hasarlara davetiye çıkarır. Sert esen rüzgarlara karşı gerekli dayanıklılık sağlanmalı; oluşabilecek devrilmeler ve sökülmelerin önüne geçilmelidir.

Kaliteli ürünlerimizi sizlere deneyimli ekiplerimizle sunmaktayız. Gerekli hesaplamalar ekiplerimiz tarafından yapıldıktan sonra kontrol edilip işletmenize uygulanmaya başlanır. Uygulama esnasında sağlamlığı en ön planda tutarak hem sizlerin hem de çalışan personellerinizin sağlığını ve güvenliğini düşünmek zorundayız. TSE Belgeli Paslanmaz doğal gaz bacası, Çelik baca, sac baca, galvanizli baca, paslanmaz baca denildiğinde aklınıza gelebilecek her hizmeti ve ürünü sağlayabilmekteyiz. Gerek duyduğunuz anlarda bir telefon kadar sizlere yakınız.