silindirik su deposu
Written by ozcelik

Su Depolarının Esnek Özellikleri

Su Depolarının Esnek Özellikleri

Su depoları, gerektiğinde kullanılmak üzere dağıtımı yapılan bir depo sistemidir. Su depolarının kullanım alanlarına göre değişen üretilmiş olan türleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, paslanmaz çelik, galvaniz, çelik ve betondur. Çatılarda yer alan depolar genellikle şehir su şebekesine bağlı şekilde durmaktadır. Bu silindirik su deposu çeşidinin amacı şehir suyu kesildiğinde şebekeden depoya aktarılan ve depoya dolan su otomatik olarak devreye sokar ve o depoya bağlı evlere dağıtılır. Bu sayede su kesintilerinden hiçbir alan mağduriyet yaşamamış olur.

Su Depolarının Montaj Kriterleri

Yukarıda da bahsedilen bu silindirik su deposu sistemlerinde ki şüphesiz en önemli eleman hidroforlardır. Bu hidroforlar sayesinde pompa emişi engellenir ve su israfı engellenmiş olur. Bu nedenle hidroforlar en mümkün mertebe en doğru şekilde bağlanması gereken elemanlardır.

Bu sayede silindirik modüler su depoları sistemlerinde doğru şekilde bağlanan hidrofor ile su deposunun devamlı olarak dolu olması sağlanmaktadır. Depodan su kullanılsa bile şebekeye bağlı hattan su aktarımı depo içerisinde yapılır özellikle silindirik modüler su depoları kurulurken bu kural çok önemlidir.

Modüler Su Depolarının Özellikleri

Su depoları içerisinde en karakteristik ve en statik özellikte olan depo çeşidi silindirik su deposu çeşididir. Ayrıca taşınma kapasitesi olarak da en kolay montajı yapılabilen su deposu özelliğidir. Bu anlamda düşünüldüğünde de an dar alanlarda bile küçük parçalar halinde taşınıp silindirik modüler su depoları montajı kolay yapılabilir bir türdür.

Ayrıca bu modüler silindirik su deposu çeşidinin her bir parçası ayrı ayrı değiştirilebilir olarak tedarikçi firmalarca üretilmiştir. Ayrıca bu depolar çatılara, yüksek alanlara montelenebilir olduğu gibi bina altlarına ve bodrum katlarına da montelenebilir özelliktedir. Ayrıca kule gibi yüksek binaların en tepe katına da ya da çatı katına da taşınması yapılabilmektedir.

Değiştirilebilir Parça Özellikleri

Bu modüler silindirik su deposu depo sistemlerinin depolanma sürecinde sıvı özelliğine bağlı olarak üretilmiş ve aşınabilir olan parçalar değiştirilebilir olarak dizayn edilmiştir. Emsallerine göre de en büyük özelliği hafif olması ve değişen parçalarının sistemi komple sökmeden değiştirilebilir olmasıdır.

Ayrıca kapasite olarak esnek parçalardan oluşması ile de dayanıklılığı artmaktadır. Bu anlamda düşünüldüğünde sonradan kapasite artımı istenirse modüler silindirik su deposu ile, esnek parçalara bir diğer eklenerek sıvı kapasitesi artırılmış olmak ile birlikte maddi açıdan da tüketiciyi rahatlatmaktadır.